Toyota-Shelby 2000GT – Těžká rarita v aukci za cenu malé české vesnice

Date:

Share post:

Aukční dům Gooding & Company nabízí unikátní Toyotu 2000 GT z roku 1967, kterou upravil Carroll Shelby. Odhaduje se, že může dosáhnout částku více než 3 miliony USD.

Toyota 2000GT je považována za jedno z nejkrásnějších japonských aut, jaké byly kdy vyrobeny. Auto mělo dvoulitrový šestiválcový motor, na jehož vývoji Toyota spolupracovala s Yamahou a generuje 150 koní. Jedním z kvalit japonského auta na tu dobu byly kotoučové brzdy na všech kolech, diferenciál s omezenou svorností a nezávislé zavěšení. O sportovním charakteru svědčily také hliníkovo-hořčíkové ráfky, nízko položené těžiště a ideální rozložení hmotnosti. Model byl vyroben pouze ve 351 kusové sérii. 60 z nich směřovalo do USA a tři z nich si vzal Carroll Shelby, který v 60. letech přesvědčil Toyota Motor Sales USA, že se je vyplatí připravit pro sérii SCCA. Shelby tedy předělal celkem tři 2000 GT, z toho jedna se vrátila zpět do Japonska do Toyoty.

Dražený kus je původně karoserie s označením MF10-10001, což naznačuje, že šlo o první model, který sjel z montážní linky. Auto bylo původně červené barvy a mělo volant na pravé straně. Shelby je přemaloval do svých typických bílých a modrých odstínech. Více změn se dělo pod skeletem. Ochranná klec, interiér, ze kterého byly vyhozeny všechny nepotřebné prvky, závodní palivový systém, jakož i závodní kola… přesná specifikace všech jednotlivých komponent není zveřejněna. Nová technika v sobě skrývá upravený šestiválcový motor o objemu 1 988 cm3 a s rozvodem DOHC. Odhadovaný výkon je 210 BHP při 7 000 ot./min. O směs pečují tři karburátory Weber.

Auto pojede do dražby 4. března. Sériové kopie 2000GT z roku 1967 v dobrém stavu jsou ohodnoceny na 500 000 dolarů. Auta v perfektním stavu mají hodnotu přibližně 850 tisíc a pár kusů už atakovalo milion. Aukční dům Gooding & Company očekává mnohem vyšší sumu za Toyota-Shelby 2000GT – odhady společnosti se pohybují v rozmezí 2,75–3,5 milionu USD.

Warsaw, Poland – November, 21th, 2015 – Toyota Mirai driving on the street. This car is the first mass-produced fuell cell car in the world. The Mirai model is a vehicle equipped with a fuell cell that generates electricity through the chemical reaction between hydrogen and oxygen to power the motor driving the vehicle. The hydrogen replaces gasoline as fuel in future.

Tento konkrétní kus byl v roce 1980 předán sběrateli. Celé desetiletí auto prošlo pečlivými restaurátorskými pracemi, aby se vrátilo do perfektního stavu podle specifikace SCCA. Tento kus byl představen na ikonickém festivalu rychlosti v Goodwoodu a vyhrál také první cenu v soutěži Amelia Island Concours d’Elegance. A navíc už přes 40 let je v rukou jednoho majitele, což je také pro vyšší cenu příznivější.

- Reklama -PR články

Další články autora

Syndrom dráždivého tračníku – co o něm vlastně víme?

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je porucha zažívacího systému, spojená s řadou příznaků.  Opakující se bolesti břicha, obecný pocit nepohodlí,zvláště...

Rozlučka se svobodou Brno: Striptýzová show pro zážitky, na které nezapomenete

Rozlučka se svobodou a striptýz – velmi oblíbené duo, které byste si ani vy neměli nechat ujít. Striptýz...

Rady pro řidiče: jak se poradit s projevy syndromu dráždivého tračníku s průjmem, když trávíte život za volantem? 

Soustředěnost, selský rozum a dobrý zdravotní stav – tyto faktory lze uvést jako klíčové pro profese, jež jsou...

C. T. M. Praha, s.r.o. – přístroje pro dopravní techniku i meteorologii

Jestliže hledáte společnost, která se zabývá vývojem, výrobou, prodejem instalací a servisem měřicích a registračních přístrojů, můžete se...