Za tři měsíce by se mohly srazit dvě obrovské černé díry

Date:

Share post:

Vědci dosud nic podobného neviděli.
Dvě supermasivní černé díry vzdálené od Země 1,2 miliardy světelných let se podle týmu kanadských astronomů mohou za 100 až 300 dní srazit. Vědci dosud nic podobného neviděli.

TASR o tom informuje na základě článku zveřejněném ve vědeckém časopise Science.

Astronomové objevili uprostřed vzdálené galaxie dvě obří černé díry, jejichž celková hmotnost se rovná stovkám milionů Sluncí.

Předběžná studie

Vzdálenost mezi těmito dvěma černými dírami se za tři roky zmenšila z jednoho světelného roku na jeden světelný měsíc. Odborníci se proto domnívají, že za několik měsíců by mohlo dojít k jejich srážce.

Uvádějí to v předběžné a dosud nerecenzované studii.

„Okolní plyny se zahřejí, dojde tam k jaderným a chemickým reakcím a my to uvidíme jako velké množství gama a rentgenového záření,“ uvedl pro český portál Seznam Zprávy odborník z Oddělení kosmologie a gravitační fyziky Fyzikálního ústavu Akademie Vied ČR Ignacy Sawicki. Po ochlazení prostředí by měly podle experta následovat rádiové vlny.

Po nich by mohlo dojít ke vzniku ultralehkých částic – neutrin, píše se v časopise Science. Tyto částice zachycuje detektor ICECUBE, který se nachází na jižním pólu Země.

landscape,sky,night,star – space,milky way,nature,space and astronomy,outer space,astronomy,adults only,galaxy,beauty in nature,

Srážka vyprodukuje také gravitační vlny s velmi nízkou frekvencí. Podle odborníků by však bylo velmi náročné je zaznamenat. Aktuálně používané detektory jsou totiž schopny zaznamenat pouze gravitační vlny vysokých frekvencí, které vznikají při srážkách malých černých děr.

Odborníci srážku zpochybňují

Mnoho odborníků teorii kanadských astronomů o nastávající srážce obrovských černých děr zpochybňuje. Pokud by však ke srážce nakonec skutečně došlo, přinesla by vědcům řadu nových informací.

Kritický je také Sawicki. To, že se ještě nikomu nepodařilo srážku obřích černých děr pozorovat, má podle něj svůj důvod. Tyto události se totiž dějí ve vesmíru velmi pomalu. Vědci však pozorují vesmír pouhých 200 let, což je na vesmírné poměry příliš krátký čas.

- Reklama -PR články

Další články autora

Syndrom dráždivého tračníku – co o něm vlastně víme?

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je porucha zažívacího systému, spojená s řadou příznaků.  Opakující se bolesti břicha, obecný pocit nepohodlí,zvláště...

Rozlučka se svobodou Brno: Striptýzová show pro zážitky, na které nezapomenete

Rozlučka se svobodou a striptýz – velmi oblíbené duo, které byste si ani vy neměli nechat ujít. Striptýz...

Rady pro řidiče: jak se poradit s projevy syndromu dráždivého tračníku s průjmem, když trávíte život za volantem? 

Soustředěnost, selský rozum a dobrý zdravotní stav – tyto faktory lze uvést jako klíčové pro profese, jež jsou...

C. T. M. Praha, s.r.o. – přístroje pro dopravní techniku i meteorologii

Jestliže hledáte společnost, která se zabývá vývojem, výrobou, prodejem instalací a servisem měřicích a registračních přístrojů, můžete se...