Bratrská síla. S Andreasem dosáhli cosi výjimečného

Date:

Share post:

Žampovci skončili v elitní dvacítce.

PEKING, BRATISLAVA. Bylo to něco nevídaného. Pro neznalce alpského lyžování to mohlo vypadat jako grafická chyba.

Na obrazovce svítilo A. Žampa a pod ním A. Žampa.

Ve druhém kole obrovského slalomu na zimních olympijských hrách v Pekingu bojovali spolu dva slovenští bratři.

Kompletní program Slováků na ZOH Peking 2022
Petra Vlhová a kompletní program na ZOH Peking 2022
Andreas Žampa byl průběžným lídrem závodu, když na trati byl jeho starší bratr Adam. Nakonec ho předstihl a v cíli hlasitě zařval: „Brother power (bratrská síla)“.

\“Byl to velký souboj bratrů Žampovců,\“ vykřikl komentátor Eurosportu Dominik Kárník.

Velké federace to neumí pochopit

Zanedlouho stáli oba slovenští bratři vedle sebe – jako nejrychlejší dva závodníci. Objeli se a užívali si historického momentu. Ačkoli jen na chvíli.

„Na startu mi řekli, že Andreas vede. Po dojezdu do cíle jsem viděl, že jsme na prvních dvou místech, i když to bylo čínsky. Bratrská dvojice se postarala o pěknou olympijskou story,“ naznačil pro TASR Adam Žampa.

Postupně je předjížděli další závodníci a nakonec skončili na patnáctém a šestnáctém místě. Olympijským vítězem se stal Švýcar Marco Odermatt.

Téměř napodobil Vlhovou. Slovinci těsně ušlo zlato, Žampovi bok po boku
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Téměř napodobil Vlhovou. Slovinci těsně ušlo zlato, Žampovi bok po boku
Druhý skončil Slovinec Žan Kranjec, který se na stříbrný stupínek posunul po osmém místě v úvodním kole. Třetí skončil Mathieu Faivre z Francie.

Už jen to, že dva slovenští lyžaři skončili v olympijských závodech v nejlepší dvacítce je něco výjimečného. To, že jsou navíc bratři, je ve světovém lyžování unikátní.

„Velké federace jako Rakousko a Švýcarsko neumí pochopit, jak mohou dva Slováci, kteří mají v týmu otce a kamarády, s nimiž předtím závodili, být ve světě tak vysoko,“ přiznal loni v rozhovoru pro Sportnet Adam Žampa.

Druhá jízda byla fantastická

Před osmi lety na olympiádě v Soči skončil pátý v alpské kombinaci a šestý ve slalomu. V Pjongčangu byl ve slalomu na 24. místě a v obrovském slalomu na 25. místě.

V Pekingu skončil patnáctý. Dalo by se říci, že skončil první mezi lyžaři druhého sledu. Na čtrnáctého Rakušana Marca Schwarze totiž ztratil 1,44 vteřiny.

„Jeho druhá jízda byla fantastická,“ konstatovala česká expertka Eurosportu Eva Kurfürstová.

Klíčovou ztrátu zaznamenal už v prvním kole, kdy za nejrychlejším Odermattem zaostal o 2,93 vteřiny. Po obou jízdách měl nakonec na něj ztrátu 4,56 vteřiny.

Female skier and male snowboarder are standing on background of snowcapped mountain at sunset time. Ski resort concept

„Top 15 je super výsledek. Velmi se těším z toho, že dva bratři skončili na olympiádě takhle vysoko, je to perfektní,“ přiznal Adam Žampa.

„Po prvním kole jsem byl na sebe trochu rozzlobený. Ve druhém kole jsem si řekl, že nemám co řešit a musím jít naplno,“ dodal.

Do každé jízdy jde po hlavě

Andreas Žampa jel v obou jízdách s obrovským rizikem. Přestože na trati dělal chyby a jeho oblouky byly na hraně, závod nakonec dokončil.

„Je to maximalista, Do každé jízdy jede po hlavě. Je to hop nebo trop. Když mu to vyjde, je to fantazie. Když ne, je to boj,“ nastínila Kurfürstová.

- Reklama -PR články

Další články autora

Syndrom dráždivého tračníku – co o něm vlastně víme?

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je porucha zažívacího systému, spojená s řadou příznaků.  Opakující se bolesti břicha, obecný pocit nepohodlí,zvláště...

Rozlučka se svobodou Brno: Striptýzová show pro zážitky, na které nezapomenete

Rozlučka se svobodou a striptýz – velmi oblíbené duo, které byste si ani vy neměli nechat ujít. Striptýz...

Rady pro řidiče: jak se poradit s projevy syndromu dráždivého tračníku s průjmem, když trávíte život za volantem? 

Soustředěnost, selský rozum a dobrý zdravotní stav – tyto faktory lze uvést jako klíčové pro profese, jež jsou...

C. T. M. Praha, s.r.o. – přístroje pro dopravní techniku i meteorologii

Jestliže hledáte společnost, která se zabývá vývojem, výrobou, prodejem instalací a servisem měřicích a registračních přístrojů, můžete se...