I když bez povšimnutí slouží dlouhá léta bez náznaků opotřebení, bez průběžné údržby ztrácejí na komfortu a výkonu, ba někdy jejich spotřeba může stoupat.
Jak se postarat o domácí spotřebiče, aby neodmítali poslušnost? Je to jednodušší, než se může na první pohled zdát. Vše závisí na tom, kolik pozornosti jim věnujete. Pokud se pravidelně postaráte o jejich slabiny, problémy odstraníte dříve, než mohou zanechat trvalý vliv na stavu spotřebiče. Kontrola, čištění či případné nastavování by měly být na prvním místě. Ušetříte tak peníze, které byste zaplatili za opravu či nový spotřebič.
chladnička
Kolik chladu ve svém nitru vyrobí, tolik tepla musí odevzdat do okolního prostředí. Slouží k tomu tepelný výměník, který se nachází na její zadní stěně. Připomíná mřížku a pokud zapadne prachem, chlazení ztrácí na účinnosti a způsobuje vyšší spotřebu energie. Suchý prach odstraníte štětcem, mastný pouze pomocí mýdlového saponátu. Tato práce obejde ty, co mají dvoudveřové chladničky. Tam bývá výměník obvykle ukrytý pod povrchem dvířek. Prohlédněte i odtokovou nádobu umístěnou nad kompresorem, aby vás nepřekvapila přetékající voda.
Žádné odmrazování by se nemělo obejít bez dezinfekce vnitřního prostoru a pročištění odtokových kanálků na vodu. Pokud výrobce nesáhl po plastech s přídavkem iontů stříbra, jde o nutnost. Ačkoliv chlad zpomaluje rozmnožování bakterií a růst plísní, nezastavuje jejich. Pouze pravidelně dezinfikována chladnička zaručí řádnou životnost potravin při skladování.
Pokud stojíte před výzvou přemontovat na používané chladničce dvířka, aby se otevíraly z druhé strany, přelepte po montáži gumové obvodové těsnění na několik týdnů lepicí páskou. Ta zabrání tomu, aby se těsnění na straně pantů pokrčilo a ztratilo na těsnosti.
Myčka
Pokud myčka při otevření zapáchá, na vině není špinavé nádobí čekající na mycí cyklus, ale její znečištění. Po každém druhém mycím cyklu byste měli věnovat pozornost sítku, které se nachází na dně. Jeho úkolem je chránit čerpadla před poškozením nečistotami, které kolují ve vodě. Zatímco hrubší síto chrání okruh pro vypouštění vody, to jemné filtruje cirkulující vodu v systému.
I přesto, že tablety obsahují louhy, část tuků se ukládá ve všech vnitřních rozvodech. Postupem času se vytvoří vrstva nečistot na hadičkách, mechanismu oběhového čerpadla, ale i v rozvodných ramenech. Proto s několikaměsíčním odstupem používejte čisticí prostředek na myčky vložen do koše při prázdném cyklu. Teplá voda rozpustí voskový uzávěr a enzymy rozloží nečistoty na místech, kde je není vidět. To čistící tableta nedokáže.
Pozor si dejte na nože a ostré hrany hrnců. Pokud prořežou poplastovaný povrch koše, kovové jádro začne rezavět. Začne nabírat na objemu a rez se bude postupně rozšiřovat.
pračka
Pokud chcete vědět, kolik vodního kamene se uložilo ve vaší pračce, spusťte naprázdno prací cyklus a namísto prášku na praní vsypte do bubnu jeden balíček potravinářské kyseliny citrónové. Ta uvolní všechny usazeniny, aniž byste museli investovat do drahých přípravků a bez obav, že cosi poškodíte. Pokud budete tuto proceduru opakovat každé tři měsíce, máte po starostech.
V měsíčních intervalech byste měli nahlédnout do filtru, který chrání odtokové čerpadlo před poškozením. Obvykle ho najdete prázdný. Pokud se však při nehodě ucpe ponožkami nebo jiným drobným šatstvem, které se zázrakem dostalo mimo bubnu, jeho otevírání se v budoucnu stane téměř nemožným.
Všimli jste si, že na gumovém rukávu v okolí dvířek se tvoří slizká hmota či dokonce plíseň? Pak byste měli zakročit protiplísňovým přípravkem s obsahem chlornanu. Ten načas zabrání rozmnožování života ve vlhkém prostředí.
varné centrum
Zatímco při sklokeramické varné desce je čisticí prostředek s „tekutým práškem“ a škrabka odpovědí na každé znečištění, při vaření na plynu se bez dobré taktiky nelze obejít. Odolejte pokušení mýt hliníkové difuzory hořáků, jejich smaltované kryty a litinové podstavce v myčce a vyvařte je raději v prášku na praní. Zabráníte jejich oxidaci a zbavíte se tukových usazenin, které zastudena nelze umýt. Pravidelně kontrolujte spolehlivost tepelných pojistek.
Jinak je to v troubě. Pokud nepomůže napaření horkou vodou při 100-stupňovém programu pečení spodní spirálou s plechem plným vody v nejspodnější zásuvce, pomoc hledejte v přípravcích s obsahem louhu. Mohou to být speciální prostředky na připáleniny nebo tableta do myčky rozpuštěná ve vodě. Vhodné je demontovat boční držáky a nezapomenout na důkladné vyčištění síta, které chrání teplovzdušný oběh před znečištěním. Demontovat možná i dvířka s vícevrstvým prosklením.
https://specialdoma.cz/stylova-policka-na-vino-z-dreveneho-odpadu/
https://livingdnes.cz/renovace-stavajiciho-kominu-ci-vystavba-noveho-vime-jak-na-to/
https://specialdoma.cz/i-pres-ruskou-invazi-na-ukrajinu-pri-vyberu-plynoveho-vytapeni-stale-rozhoduje-cena/