Norská biatlonistka v cíli zkolabovala, nestalo se to poprvé

Date:

Share post:

Ingrid Tandrevoldová se vyčerpaná v cíli svalila na sníh.

PEKING. Toto jsou nejhorší záběry, jaké jsem kdy viděl, říkal komentátor norské televize NRK Andreas Stabrun Smith. Norská biatlonistka Ingrid Tandrevoldová mířila ve stíhacích závodech na ZOH 2022 v Pekingu za bronzovou medailí.

Ještě kilometr před cílem měla před soupeřkami komfortní náskok, ale poté zcela fyzicky odešla. Zatímco ostatní biatlonistky sprintovaly do cílové rovinky, ona si poslední stovky metrů odtrpěla.

Pomalu se potácela a bezmocně sledovala, jak ji předbíhá jedna soupeřka za druhou.

Dojela do cíle zcela vyčerpaná a okamžitě se svalila na sníh. K bezvládnému tělu se skláněli soupeřky i norští trenéři. Tandrevoldovou odnášeli na rukou.

Norka nezkolabovala na závodech poprvé. „Trpí arytmií srdce. V Norsku se rozhodovali, zda bude pokračovat, ale absolvovala potřebné testy a umožnily jí to,“ vysvětlil v přenosu RTVS spolukomentátor Ivor Lehoťan, člen výkonné rady Mezinárodní biatlonové unie.

Tandrevoldová zažila podobný kolaps i při rychlostních závodech v pátek. Ve sprintu doběhla na páté příčce. V cíli se však složila na zem a nedokázala vstát. Odnést ji museli zdravotníci na nosítkách.

Fialková zopakovala výborný výkon. Vybojovala nejlepší výsledek v Pekingu
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Fialková zopakovala výborný výkon. Vybojovala nejlepší výsledek v Pekingu
„Většinu závodů si nepamatuji. Od druhého okruhu po cíl vůbec. Je to vidět, že mi závod nevyšel úplně podle představ, ale nikdo nemůže říct, že jsem na trati nenechala všechno,“ komentovala Tandrevoldová svůj kolaps po sprintu.

„Šla jsem úplně na doraz. Nechala jsem tam všechno. Myslím, že na více než na čtvrté místo jsem ani neměla,“ říkala.

„Takové stavy zažije sportovec, když je ve vysoké nadmořské výšce, kde je méně kyslíku a jde úplně na doraz. Tehdy si ani nemusí pamatovat svůj závod,“ vysvětlovala ještě po prvním kolapsu Tandrevoldové pro NRK bývalá skvělá biatlonistka Liv Grete Skjelbreidová.

Načítám video…

„Dostala do stavu, kdy vyčerpala síly a tělo se přeplo jen do automatického módu. Když se dostala do cíle, neměla síly na nic. Tento stal se dá přirovnat k tomu, když vám klesne hladina cukru v krvi. Nemáte žádnou energii, třesete se a točí se vám hlava. Myslím, že jí potrvá nějaký čas, než se z toho zotaví,“ doplnila Skjelbreidová.

Tandrevoldová je 25 let a patří do světové špičky. Je trojnásobnou mistryní světa, letos vyhrála jeden závod Světového poháru a stala se vítězkou malého křišťálového glóbu.

Skjebrejdová doplnila, že v pekingském středisku je nízký tlak vzduchu, to znamená, že podmínky jsou jakoby mělo ještě vyšší nadmořskou výšku, než ve skutečnosti má.

Lékař norského týmu asi hodinu po závodě oznámil, že Tandrevoldová je v pořádku.

„Snažila se na konci ještě stíhat Elviru Öbergovou a sotva se nakonec dostala do cíle. Byla vyčerpaná, velmi zklamaná, ale při vědomí. Teď odpočívá, pije i je. Myslím, že ke kolapsu přispělo chladné počasí a nadmořská výška,“ uvedl Lars Kolsrud pro NRK.

Také uvedl, že kolaps nebyl způsoben srdeční slabostí. „Kontrolovali jsme srdeční funkce. Nebylo to tím. Kromě toho byla celou dobu při vědomí,“ doplnil Koldrud.

„Bylo to hrozné. Naštěstí hned dostala pomoc, už se dokázala postavit i jsem s ní mluvila. Doufám, že se co nejdříve zotaví. Zdá se, že bude v pořádku, to je to nejdůležitější,“ říkala vítězka nedělního závodu Marte Olsbuová-Röiselandová .

Biathlon training during winter blizzard.

Tandrevoldové přišlo nevolno i na závodech Světového poháru v Anterselvě v lednu 2019.

Na poslední střelbě minula tři terče.

„Nic jsem neviděla. Zkoušela jsem všechno možné, ale byla jsem poloslepá. Občas se mi stane, že pokud jsem velmi unavená, nic nevidím a moc se mi točí hlava. Pak už jen ležím. Stalo se mi to, už když mi bylo 15 let. A pak se to vracelo, zejména tehdy, když jsem měla odjetých hodně závodů za sebou,“ vysvětlovala biatlonistka pro NRK.

- Reklama -PR články

Další články autora

Rozlučka se svobodou Brno: Striptýzová show pro zážitky, na které nezapomenete

Rozlučka se svobodou a striptýz – velmi oblíbené duo, které byste si ani vy neměli nechat ujít. Striptýz...

Rady pro řidiče: jak se poradit s projevy syndromu dráždivého tračníku s průjmem, když trávíte život za volantem? 

Soustředěnost, selský rozum a dobrý zdravotní stav – tyto faktory lze uvést jako klíčové pro profese, jež jsou...

C. T. M. Praha, s.r.o. – přístroje pro dopravní techniku i meteorologii

Jestliže hledáte společnost, která se zabývá vývojem, výrobou, prodejem instalací a servisem měřicích a registračních přístrojů, můžete se...

Jak zvládnout vysokou školu i zaměstnání?

Potřebujete vysokoškolský titul pro kariérní postup, nebo potřebujete vydělávat u studia? Podívejte se na několik praktických tipů, které...