Chcete vyzkoušet své vlastní přípravky? 10 zero waste tipů na podomácku vyrobenou kosmetiku

Date:

Share post:

Chraňme sebe i přírodu! Homemade parfém, maskara či rtěnku? Ano, i tímto způsobem můžete chránit planetu a zároveň vyzkoušet něco nového a bio.

Heslo dneška je „chraňme sebe i přírodu“. Proč? Zkuste mi zpaměti vyjmenovat, co všechno vaše kosmetika obsahuje. Rozumíte jednotlivým složkám? Rozumíte tomu, jak působí ve vašem těle a po vyloučení z těla na co všechno v přírodě ovlivňují?

Mnoho žen, které žijí zero waste způsobem (nevytvářejí žádný odpad) si kosmetiku vyrábějí samy a tvrdí, že by neměnily. Co tak si to vyzkoušet?

Připravili jsme pro vás deset tipů na doma vyrobenou kosmetiku pro ženy včetně vychytávek jako maskara na oči, rtěnku na rty, přírodní parfém či sladký, ale působivý make-up na obličej. Věříme, že si každá z vás najde pro sebe to pravé ořechové a pokud už nic jiného, ​​zařadí mezi svou voňavou, drahou kosmetiku i několik zero waste, homemade produktů.

Lze si je zamilujete. A co je nejlepší? Víte přesně, co obsahují, jak jste je vyrobili, a tudíž si je budete vážit trochu jinak než kupované produkty na masovém trhu. A ještě jedno plus: tvoříte jejich z ingrediencí, které najdete byť doma v kuchyni.

(U některých receptech neudává množství. Je tak kvůli preferencím každé z vás, protože někdo potřebuje větší množství např. Tělového Scrub, jiný má raději tmavší barvu. Nenechte se odradit a experimentujte s intenzitou barvy podle vlastních preferencí. Každá z nás si nakonec najde ideální , vyhovující množství, abychom se nejvíce zalíbily samým sobě.)

Potřebujete: kukuřičný škrob nebo jeho zdravější náhradu: škrob z rostliny maranta třtinová (neobsahuje tuk, využívá se i jako náhrada vajíček, při pečení či na zahušťování pokrmů, zastánci zero waste nebo podomácku vyrobené kosmetiky ho využívají jako základ pro své výrobky), kakao, karob, skořice nebo muškátový oříšek.

Tyto složky základní make-up obarví – přidávejte je tedy k škrobu tak, aby se nejvíce podobaly vaší pokožce – tmavší více kakaa či skořice, bledší méně.

Pokud přidáme ke škrobu, skořici či kakau i několik kapek esenciálního oleje (tea tree, heřmánkový, vanilkový, levandulový, rozmarýnový, citrónový, cedrový, nebo vhodně zkombinujte) a několik kapek mandlového nebo jojobového oleje, máme vyrobený krycí make-up – vytvořte z toho konzistenci husté pasty.

Profesionálové radí přidat do směsi i pár kapek rostlinného glycerinu, aby se směs nelepila na obočí či řasy (hydratuje pokožku, pomáhá léčit kožní onemocnění).

Někteří řadí do směsi přidat i sušený prášek zázvoru či zelenou francouzskou nebo bentonitové hlínu (absorbuje toxiny a uvolňuje minerály). Pokud nejste fanouškem olejů, přidejte pro výrobu krycího mejkapu prášek ze základního mejkapu do bambusového másla.

Řasenka na oči (použitelné i jako linka na oči)
Existuje několik receptů na řasenku a linku na oči. Závisí od vašich preferencí nebo ingrediencí ve vaší kuchyni. Vyzkoušet si můžete všechny a stejně doma experimentovat.

Potřebujete: 1pl aktivního uhlí (používá se i na bělení zubů), půl L bambuckého másla, 1KL bentonitové hlíny, 2-3 kapky oleje (olivový nebo sladký mandlový).

Smíchat, uskladnit a nanášet můžete štětinkami z předchozí řasenky nebo štětečkem na linku pro oči. Jiný recept: 3g aktivního uhlí i bentonitové hlíny, 1g bambuckého másla i včelího vosku a přidat několik kapek vitaminu E. Jiným stačí smíchat jen kokosový olej a bambucké máslo a pokud nechcete černou barvu, ale hnědou až tmavohnědou, místo uhlí přidejte kakao.

Jednoduchý recept přidala i YouTuberka Gittemary Johansen. Ta oloupané mandle zalité vroucí vodou, sekané a orestované na pánvi dočerna (cca 30 minut).

Pak je rozdrtila a přidala vazelínu (čtenáři radili nahradit ji včelím voskem, kokosovým olejem, biovazelínou, kakaovým nebo bambuckým máslem, aloe vera gelem vyrobeným doma z listů rostliny).

Na internetu však najdete další recepty na výrobu zero waste domácí řasenky, většinou záleží od preferencí. YouTuberka Eco-Friendly Actress řadí přidat do vlastní řasenky včelí vosk (je voděodolný), kakao kvůli hnědší barvě a kapku esenciálního oleje, též bentonitové hlínu (kromě aloe vera gelu, aktivního uhlí a vitamínu E).

- Reklama -PR články

Další články autora

Syndrom dráždivého tračníku – co o něm vlastně víme?

Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je porucha zažívacího systému, spojená s řadou příznaků.  Opakující se bolesti břicha, obecný pocit nepohodlí,zvláště...

Rozlučka se svobodou Brno: Striptýzová show pro zážitky, na které nezapomenete

Rozlučka se svobodou a striptýz – velmi oblíbené duo, které byste si ani vy neměli nechat ujít. Striptýz...

Rady pro řidiče: jak se poradit s projevy syndromu dráždivého tračníku s průjmem, když trávíte život za volantem? 

Soustředěnost, selský rozum a dobrý zdravotní stav – tyto faktory lze uvést jako klíčové pro profese, jež jsou...

C. T. M. Praha, s.r.o. – přístroje pro dopravní techniku i meteorologii

Jestliže hledáte společnost, která se zabývá vývojem, výrobou, prodejem instalací a servisem měřicích a registračních přístrojů, můžete se...